9.novoletni pohod Spoznajmo soseda iz Črnič, Batuj in Sela

Dober sosed je boljši kot oddaljen prijatelj. Najbolje pa je, če je tvoj sosed tudi tvoj prijatelj.

Tako se glasi vodilo tradicionalnega pohoda »Spoznajmo soseda«, ki ga je letos že devetič koordiniralo Kulturno športno društvo Vrnivec – Cesta. Tokrat smo pohodniki, ki nas je bilo zaradi napovedi bolj kislega vremena nekaj manj kot običajno, spoznavali sosede iz Črnič, Batuj in Sela.

Izhodišče pohoda je bila ploščad za podružnično osnovno šolo Črniče. Kot je že navada, so nas domačini najprej malce ogreli s toplimi napitki, po nagovoru predsednika KŠD Vrnivec, Egona Stoparja in predsednice KS Črniče, Brune Kastelic, smo se podali na pot. Najprej smo se podali na črniško vojaško pokopališče iz 1. svetovne vojne, kjer so v večini od 496 grobov pokopani vojaki 96. Karlovškega pešpolka. V znak spomina nanje je mesto Karlovac leta 2013 odkrilo pred pokopališčem spominsko ploščo. Nato smo pot nadaljevali po makadamski poti, do skrajnega zahodnega roba črniškega katastra, ki je obenem tudi najbolj zahodna točka občine Ajdovščina. Nato smo se povzpeli na griče, ki ležijo na meji med KS Črniče in KS Prvačina ter KS Dornberk, kjer bi ob lepem vremenu imeli čudovit razgled na spodnjo vipavsko dolino, a smo se zaradi rahlega pršenja dežja morali zadovoljiti z bolj megleno podobo teh krajev. Med potjo smo se ustavili pri starem avstrijskem zbiralniku za pitno vodo, kjer nas je v imenu KS Batuje pozdravil Aleš Krušec. Po slabe pol ure hoje smo nato prispeli do spominske plošče, ki stoji na mestu nekdanje cerkve svetega Jurija, kjer so bile prvotne Batuje, ki naj bi bile poimenovane po tam naseljenih bajtarjih. Po kratki predstavitvi kraja, nas je pot vodila mimo industrijske cone v spodnjih Batujah, kjer je včasih stala Tovarna poljedelskega orodja, sedaj pa tam deluje kar nekaj srednje velikih in manjših podjetij. Sledil je malce bolj blaten vzpon do zgornjega dela KS Selo. Najprej smo se ustavili pri starem vodnjaku, kjer nas je pozdravil predsednik KS Selo, Dejan Pišot, po kratki hoji skozi središče vasi pa smo se ustavili pred Kulturnim domom Selo, kjer so nas domačini pogostili s toplimi napitki in raznimi dobrotami, domačin Stanko Bavčar pa nam je predstavil kratko zgodovino kraja. Od tu smo se nato sprehodili do Gasilskega doma PGD Selo, kjer sta nam Borut Pečenko in predsednik Davorin Bratina predstavila delo društva in načrte za prihodnost. Izvedeli smo da bo PGD Selo leta 2021 praznovalo že svojo 110. obletnico in da je med njimi veliko mladih gasilcev, kar smo pohodniki nagradili z bučnim aplavzom. Iz Sela smo se nato po pločniku ob glavni cesti prispeli v Batuje, si najprej ogledali Muzej starih predmetov Elde Brecelj in se nato ustavili na športnem igrišču, kjer so nas Batujci postregli s toplimi napitki, pecivom in slastnim pršutom, ki ga je pred nami rezal predsednik KS Batuje Jan Zelinšček. Sledil je kratek sprehod v zgodovino kraja, ki nam jo je predstavila zgodovinarka Slavica Plahuta. Polni lepih vtisov in zanimivih podatkov smo se nato sprehodili skozi center vasi in nato po makadamski poti prišli na izhodišče pohoda, torej k šoli v Črničah. Tam so nas domačini pogostili z joto in drugimi dobrotami, vsak pohodnik pa je dobil žig, ki ga bo spomnil na ta pohod, ki je bil kljub kislemu vremenu, zelo zanimiv in poučen.

Bilo je zelo lepo in komaj pričakujemo naslednji, že 10. jubilejni novoletni pohod.

Sara Stopar

Slike si oglejte na facebook strani vasi Cesta: